2018-03-29 14:40:00 CEST

Commonwealth Games: Schedule & Results

Full rundown of matches and results from the Commonwealth Games

Competition format:

  • 12 teams per gender
  • Pool play stage: Three groups of four teams
  • Top eight teams pool progress to elimination stage
    • First and second placed teams
    • Two best third-placed teams

*Results will be updated here

*All times Australian Eastern Standard Time (AEST)

Friday, April 6

Morning session

10.30 am – Men’s pool play – O’Dea/O’Dea (NZL) beat Apostolou/Chrysostomou (CYP) 16-21, 21-19, 15-11
11.30 am – Men’s pool play – Miedzybrodski/Cook (SCO) beat Yapa/Pradeep (SRI) 21-15, 18-21, 16-14
12.30 pm – Women’s pool play – Beattie/Coutts (SCO) beat Williams/Stafford (GRN) 21-8, 21-11

Afternoon session

3.00 pm – Women’s pool play – Del Solar/Clancy (AUS) beat Angelopolou/Konstantinou (CYP) 21-14, 21-9
4.00 pm – Men’s pool play – Gregory/Sheaf (ENG) beat Acacio/Soares (MOZ) 21-13, 21-14
5.00 pm – Men’s pool play – Pedlow/Schachter (CAN) beat Lombi/Kamara (SLE) 22-20, 21-14

Evening session

7.30 pm – Women’s pool play – Pavan/Humana-Paredes (CAN) beat Nima/Ratudina (FIJ) 21-5, 21-9
8.30 pm – Women’s pool play – Palmer/Grimson (ENG) beat Grant/Blackman (TTO) 21-16, 21-12
9.30 pm – Men’s pool play – McHugh/Schumann (AUS) beat Cavula/Korowale (FIJ) 21-9, 21-9

Saturday, April 7

Morning session

10.30 am – Men’s pool play – Williams/Stewart (TTO) beat Hodge/Seabrookes (SKN) 21-14, 21-14
11.30 am – Women’s pool play – Pata/Matauatu (VAN) beat Shan/Yu (SIN) 21-9, 21-12
12.30 pm – Women’s pool play – Polley/Wills (NZL) beat Nzayisenga/Mutatsimpundu (RWA) 21-14, 21-16

Afternoon session

3.00 pm – Men’s pool play – O’Dea/O’Dea (NZL) beat Acacio/Soares (MOZ) 19-21, 21-9, 15-11
4.00 pm – Men’s pool play – Gregory/Sheaf (ENG) beat Apostolou/Chrysostomou (CYP) 21-17, 21-7
5.00 pm – Women’s pool play – Del Solar/Clancy (AUS) beat Williams/Stafford (GRN) 21-2, 21-11

Evening session

7.30 pm – Women’s pool play – Angelopoulou/Konstantinou (CYP) beat Beattie/Coutts (SCO) 21-8, 21-16
8.30 pm – Men’s pool play – Pedlow/Schachter (CAN) beat Yapa/Pradeep (SRI) 21-11, 21-5
9.30 pm – Men’s pool play – Miedzybrodski/Cook (SCO) beat Lombi/Kamara (SLE) 19-21, 21-18, 15-12

Sunday, April 8

Morning session

10.30 am – Women’s pool play – Pavan/Humana-Paredes (CAN) beat Grant/Blackman (TTO) 21-7, 21-8
11.30 am – Women’s pool play – Palmer/Grimson (ENG) beat Nima/Ratudina (FIJ) 21-9, 21-7
12.30 am – Men’s pool play – McHugh/Schumann (AUS) beat Hodge/Seabrookes (STN) 21-3, 21-11

Afternoon session

3.00 pm – Men’s pool play – Williams/Stewart (TTO) beat Cavula/Korwale (FIJ) 21-9, 21-17
4.00 pm – Women’s pool play – Polley/Wills (NZL) beat Shan/Yu (SIN) 21-16, 21-5
5.00 pm – Women’s pool play – Pata/Matauatu (VAN) v Nzayisenga/Mutatsimpundu (RWA) 21-15, 21-10

Evening session

7.30 pm – Men’s pool play – Apostolou/Chrysostomou (CYP) beat Acacio/Soares (MOZ) 21-18, 21-17
8.30 pm – Men’s pool play – O’Dea/O’Dea (NZL) beat Gregory/Sheaf (ENG) 14-21, 21-18, 15-8
9.30 pm – Women’s pool play – Del Solar/Clancy (AUS) beat Beattie/Coutts (SCO) 21-9, 21-9

Monday, April 9

Morning session

10.30 am – Women’s pool play – Angelopoulou/Konstantinou (CYP) beat Williams/Stafford (GRN) 21-2, 21-14
11.30 am – Men’s pool play – Lombi/Kamara (SLE) beat Yapa/Pradeep (SRI) 21-17, 22-20
12.30 pm – Men’s pool play – Pedlow/Schachter (CAN) beat Miedzybrodski/Cook (SCO) 21-12, 21-17

Afternoon session

3.00 pm – Women’s pool play – Nzayisenga/Mutatsimpundu (RWA) beat Shan/Yu (SIN) 21-11, 22-20
4.00 pm – Women’s pool play – Polley/Wills (NZL) beat Pata/Matatuatu (VAN) 21-17, 21-16
5.00 pm – Men’s pool play – Cavula/Korowale (FIJ) beat Hodge/Seabrookes (STN) 21-16, 21-11

Evening session

7.30 pm – Men’s pool play – McHugh/Schumann (AUS) beat William/Stewart (TTO) 21-13, 21-16
8.30 pm – Women’s pool play – Grant/Blackman (TTO) beat Nima/Ratudina (FIJ) 21-18, 24-22
9.30 pm – Women’s pool play – Pavan/Humana-Parades (CAN) v Palmer/Grimson (ENG) 21-6, 21-6

Tuesday, April 10

Quarterfinals

Morning session

11.00 am – Men – Pedlow/Schachter (CAN) beat Apostolou/ Chrysostomou (CYP)  21-17, 21-15
12.00 am – Men – Gregory/Sheaf (ENG) beat Miedzybrodzki/Cook (SCO) 21-14, 21-17

Afternoon session

3.00 pm – Women – Pata/Matauatu (VAN) beat Palmer/Grimson (ENG) 23-25, 21-19, 15-12
4.00 pm – Women – Del Solar/Clancy (AUS) beat Nzayisenga/Mutatsimpundu (RWA) 21-9, 21-8
5.00 pm – Men – O’Dea/O’Dea (NZL) beat Williams/Stewart (TTO) 21-15, 21-14

Evening session

7.30 pm – Men – Schumann/McHugh (AUS) beat v Lombi/Kamara (SLE) 21-12, 21-14
8.30pm – Women – Angelopoulou/Konstantinou (CYP) beat Polley/Wills (NZL) 21-10, 21-17
9.30pm – Women – Humana-Paredes/Pavan (CAN) beat Beattie/Coutts (SCO)  21-9, 21-9

Afternoon session

4.00 pm – Men’s semifinal - Schumann/McHugh (AUS) beat Gregory/Sheaf (ENG) 21-13, 21-16
5.00pm – Men’s semifinal - Pedlow/Schachter (CAN) beat O'Dea/O'Dea (NZL) 21-15, 21-19

Evening session

7.30 pm – Women’s semifinal - Humana-Paredes/Pavan (CAN) beat Angelopoulou/Konstantinou (CYP) 21-7, 21-12
8.30pm – Women’s semifinal - Clancy/Del Solar (AUS) beat Pata/Matauatu (VAN) 21-19, 16-21, 15-9

Thursday, April 12

Afternoon session

3.30 pm – Men’s bronze medal match - O'Dea/O'Dea (NZL) beat Gregory/Sheaf (ENG) 21-13, 21-15
4.30 pm – Men’s gold medal match - Schumann/McHugh (AUS) beat Pedlow/Schachter (CAN) 21-19, 18-21, 18-16

Evening session

7.30 pm – Women’s bronze medal match - Pata/Matauatu (VAN) beat Angelopoulou/Konstantinou (CYP) 21-14, 21-10
8.30 pm – Women’s gold medal match - Humana-Paredes/Pavan (CAN) beat Clancy/Del Solar (AUS) 21-19, 22-20

Latest News

Time for Xiamen!

Time for Xiamen!

Beach elite head to China for crucial four-star action

Read more

Young dutch duo make beach history

Young dutch duo make beach history

Youth Olympians become youngest ever World Tour winners

Read more

Beach Shorts

Beach Shorts

The week in the sands of the world

Read more

The weekend round-up

The weekend round-up

World Tour winners and joy in Joao Pessoa

Read more

Newsletter